Volba vhodné nabíjecí stanice | Chytre-nabijeni.cz
Obchod, konzultace 602 419 819 Servisní podpora, Po-Pá: 9-17 hod. 606 332 150

Volba vhodné nabíjecí stanice

Zjistěte vše potřebné před tím, než si objednáte nabíjecí stanici pro svůj elektromobil.

Záleží nám na tom, abyste si vybrali správně, a zároveň víme, že zvolit nabíjecí stanici nemusí být vždy úplně snadné. Věnujeme proto mnoho úsilí i samotnému poradenství. Zkrátka chceme, abyste se rozhodli dobře.

Předprodejní konzultace zdarma

Obraťte se na naše experty a proberte společně všechny detaily, které rozhodují o té nejvhodnější dobíječce právě pro vás. Zjistěte, co vše se během telefonátu můžete dozvědět, a na co se připravit. Více informací

Časté otázky našich klientů

1Jaký výkon nabíjecí stanice mám zvolit?

Asi nejběžnějším dotazem je, jak výkonnou dobíječku pro své auto potřebuji. Výkon nabíjecí stanice je určován rychlostí toku proudu ze sítě do akumulátorů auta – tedy jak rychle se auto nabije. Teoreticky platí, že dvakrát výkonnější nabíjecí stanice zkrátí nabíjecí čas na polovinu. Což v případě několikahodinové procedury je docela významný rozdíl. 

Orientační dobíjecí časy

Slovíčko "teoreticky" znamená, že je třeba mít na paměti důležitou podmínku: Elektromobil musí být schopen elektřinu tak rychle absorbovat a ukládat do baterie. Je tedy nezbytné sledovat maximální výkon palubní nabíječky vašeho elektroauta. Tuto informaci najdete buď v manuálu, nebo vám ji poskytneme my. Stačí na našich webových stránkách vyplnit příslušný formulář se značkou a modelem vašeho auta a my vám přesné nabíjecí časy s různě výkonnými nabíjecími stanicemi spočítáme. 

2K čemu slouží load balancing?

Proudová svorka Skvělá otázka na velmi důležitou funkci nabíjecí stanice! Pod tímto obratem se skrývá jedna velmi důležitá technologie, která dovede šetřit vaše peníze. Pro pochopení jejího principu jenutné mít na paměti, že do vašeho domu vede z veřejné elektrické sítě přípojka dimenzovaná na určitý proud, tedy na spotřebu elektřiny. A za dimenzování maximální kapacity přípojky se platí prostřednictvím platby za jistič. Je to pevná částka, která se objevuje ve vašem vyúčtování elektřiny anebo ovlivňuje různé nemalé poplatky spojené s odběrem.

Když si však pořídíte silnou a výkonnou dobíjecí stanici elektromobilu, mohlo by se stát, že budete odebírat tolik energie, že na žádný jiný spotřebič doma vám už nezbude. Auto bude nabité sice velmi rychle, ale sporák nebo pračku si během nabíjení nepustíte. Technologie load balancing tento problém řeší velmi chytře tím, že neustále sleduje, kolik elektřiny právě odebíráte. Snižuje či zvyšuje výkon nabíjecí stanice tak, abyste se vždy přesně vešli do kapacity svého jističe.

Je také vhodné poznamenat, že je jedním ze zásadních kritérií pro možnost získání státní podpory formou dotace

3Jaký je rozdíl mezi AC a DC nabíječkami?

DC nabíjecí staniceTechnicky vzato obrovský, z praktického hlediska jen v rychlosti dobíjení. Pokud chcete dobíjecí stanici ke svému domu nebo garážovému stání, tak se dívejte po menších a levnějších AC dobíječkách. Když hledáte možnost, jak vybavit svoji komerční nemovitost, kde hosté nebo zákazníci chtějí rychle dobít svá auta, je pro vás nejvhodnější profesionální DC dobíjecí stanice.

A je třeba podotknout i to, že ne všechny nabíjené vozy mají možnost dobíjení z DC nabíječek – například mnoho plug-in hybridů podporuje pouze AC dobíjení. Nemějte však obavy, všechny DC nabíječky zvládají také AC dobíjení.

4Lze k nabíjení auta použít vlastní fotovoltaickou elektrárnu?

Ano, lze a je to dokonce perfektní myšlenka! Protože pokud svítí slunce a vy právě parkujete, proč nenaplnit baterie ve voze skutečně zadarmo? Celou řadu našich dobíjecí stanic je možné připojit do rozvodu s fotovoltaickou elektrárnou a ovládat tak, aby nabíjely lokálně vyrobenou solární elektřinou. Velmi rádi vám s tímto pomůžeme a navrhneme, jak by měl takový systém vypadat. Kontaktujte nás prosím.

5Jednofázové nebo třífázové dobíjení?

Pokud to umožňuje vaše elektrická přípojka a vaše auto, tak rozhodně zvolte třífázové. Je výkonnější a dovoluje tedy elektromobil nabít rychleji.

6Lze rychle dobíjet na cestách?

Mobilní dobíjecí staniceNa cestách samozřejmě dobíjet lze - typicky když zastavíte u veřejné nabíjecí stanice. Může se ale stát, že dorazíte třeba na chalupu na venkově, kde žádná velká nabíjecí stanice poblíž není. Vy však máte k dispozici třífázovou elektrickou nebo běžnou zásuvku, do které občas zapojíte pilu nebo jiné nářadí. A v takové chvíli přijde vhod třífázová přenosná nabíjecí stanice.

Několik takových máme v nabídce a jejich největší výhodou je, že jimi můžete nabít elektromobil velmi rychle, aniž by na daném místě musela být nainstalována pevná nabíjecí stanice. Stačí, když ji máte pro všechny případy uloženou v kufru a vytáhnete ji tehdy, když je třeba. Nejsou tedy nutné žádné pevné instalace, žádná správa nebo připojení k internetu. Nic takového. Jen přenosná nabíjecí stanice a standardní třífázová zásuvka.

7Proč připojit nabíječku do internetu?

Mobilní aplikaceŘadu nabíjecích stanic je možné připojit mnoha způsoby do internetu – pomocí lokální sítě LAN, bezdrátovým Wi-Fi nebo prostřednictvím datové SIM karty. Díky tomu, že tyto stanice bývají vybaveny příslušným ovládacím protokolem, můžete provozní informace či stav nabíjení sledovat odkudkoliv, i když právě nejste doma.

A nejen to. Současně je možné přes toto datové spojení nabíjecí stanici také ovládat, regulovat její výkon či dokonce měnit na dálku její funkce. Takové dobíječky pak lze integrovat do větších energetických celků v domácnosti či komerčním objektu. Můžete tak efektivně využívat nejen elektrickou energii, ale také poskytovat možnosti rozúčtování nákladů na nabíjení jednotlivých vozidel.