602 419 819, Po-Pá: 9-17 hod.

Nové povinnosti pro bytové domy

Důležitá novela stavební vyhlášky upřesňuje požadavky pro bytové domy: u novostaveb musí mít přípravu pro nabíječku elektromobilu každé garážové stání.

Majitelé elektromobilů, kteří v budoucnu plánují koupi nového bytu, budou nabíjet své vozy mnohem pohodlněji. Novela stavební vyhlášky totiž od listopadu 2021 ukládá povinnost instalovat ke všem parkovacím stáním v garážích nových i rekonstruovaných bytových domů elektrické rozvody pro nabíječky elektroaut.

Opatření má pomoci ušetřit nemalé peníze na budování veřejné dobíjecí infrastruktury a dále podpořit rozvoj elektromobility a snižování emisí CO2. Navíc může v mnoha případech motivovat ke koupi elektromobilu ty řidiče, kteří doposud váhali z důvodu současných, mnohdy ztížených, možností pohodlného nabíjení přímo u svého domu nebo bytu.

Nové nařízení vychází ze směrnice Evropské unie a týká se všech nových bytových domů s více než deseti parkovacími místy. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že náklady na dobíjecí infrastrukturu dosáhnou maximální výše 0,2 procenta celkové investice do nové stavby.

 

Připravte se i vy na blízkou budoucnost

Povinnost však platí nově i pro rekonstruované bytové domy, pokud náklady na instalaci elektrických rozvodů nepřesáhne sedm procent celkových nákladů na změnu stavby. Netýká se tak sice menších úprav a přestaveb existujících bytových domů, avšak trendy mluví jasně. S plánovým zákazem prodeje automobilů se spalovacím motorem od roku 2035 a zvyšujícím se tlakem na snižování emisí se očekává i další razantní navýšení počtu elektromobilů na silnicích.
 

Ruku v ruce s tím samozřejmě poroste i potřeba levného dobíjení ať doma, nebo v práci. Na tento trend začínají postupně reagovat i majitelé bytů v již existujících bytových domech, u kterých sledujeme zvýšený zájem o instalaci vlastních nabíječek v garážích. Významně k tomu bezesporu přispívá současná nabídka státních dotací na pořízení dobíjecí stanice, která počáteční investici výrazně snižuje. 

 
 

Více informací o nabíjení v bytových domech ...